RFID Okuyucu Nedir?

Date: 31.03.2022 11:26
RFID Okuyucu Nedir?
Bir RFID okuyucu, RFID sisteminin olmazsa olmazıdır. RFID sistemin çalışması için en gerekli donanımdır.
RFID Okuyucular, RFID etiketleri ile haberleşebilmek için radyo dalgaları ileten donanımlardır. Bu okuyucular ana hatlarıyla ikiye ayrılırlar. 

Sabit RFID Okuyucular

Sabit okuyucular bir yerde montajı yapılı ve kalır. Duvar, masa, portal, panel gibi konumlara monte edilir. Kendi içlerinde tek port, iki port, dört port, altı port ve sekiz port olmak üzere çeşitlere ayrılır. UHF antenlerin bu portlara montajı ile geniş bir okuma alanı elde edilebilir. UHF antenler ile birliştirilmiş olan sabit okuyuculara ise entegre okuyucu denmektedir. Çoğunlukla tek portlu oldukları için tek anten ile entegrasyonu yapılmıştır. Alandan büyük tasarruf sağlayan entegre okuyucular, yoğunluğun çok olmadığı iç mekanlarda daha sık kullanılır. Ayrıca otopark sistemleri için dizayn edilmiş modelleri mevcuttur.
 
RFID SABİT OKUYUCULAR

Mobil RFID Okuyucular

Radyo frekans dalgalarını kullanarak ürünü tanımlamak için okuyucu ve etiket arasında haberleşmeyi sağlayan cihazlardır. RFID okuyucuları arasında ileri teknolojik donanıma sahip olan mobil okuyucuların kullanımları son derece kolay ve hızlıdır. Birçok farklı sektörde iç mekanlar ve dış mekanlarda kullanımı yaygındır. Cep telefonları gibi cihazlarla iletişim kurulması için Bluetooth ya da doğrudan bağlanma özelliği olmalıdır. Sabit okuyucunun kullanışlı olmadığı alanlarda kullanılması için tasarlanmıştır.
 
RFID Mobil okuyucular

RFID Okuyucu Türleri

Sabit ve mobil olarak ayırmanın dışıda bağlantı, özellikler, güçleri, anten portları vb. gibi yollarda vardır.

Frekans Aralığı – 902 – 928 MHz ABD, 865 – 868 MHz AB, vb.

Mobilite – Sabit Okuyucular, Entegre Okuyucular; Mobil Okuyucular

Bağlantı Seçenekleri – Wi-Fi, Bluetooth, LAN, Seri, USB, Yardımcı Bağlantı Noktası

Mevcut Yardımcı Programlar – HDMI, GPS, USB, Kamera, GPS, GPIO, 1D / 2D Barkod, Hücresel Özellikler

İşleme Yetenekleri – OnBoard İşleme, OnBoard İşleme Yok

Güç Seçenekleri – Güç Adaptörü, PoE, Akü, Araç İçi, USB

Kullanılabilir Anten Bağlantı Noktaları – Harici Bağlantı Noktası Yok, 1 Bağlantı Noktası, 2 Bağlantı Noktası, 4 Bağlantı Noktası, 8 Bağlantı Noktası, 16 Bağlantı Noktası

Uploading...