Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

NFC / HF Etiketler

Near Field Communication (NFC) ve HF (ISO 15693)

NFC Etiket Nedir?

Yakın Alan İletişimi (NFC), yakın mesafedeki uyumlu cihazlar arasında temassız iletişim ve veri alışverişi sağlayan kısa mesafeli, kablosuz bir bağlantı standardıdır. Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) teknolojisinin bir alt kümesi olan NFC, 13.56 MHz temel iletim frekansında çalışır ve yaklaşık 10 santimetre mesafede güvenli veri iletimi sağlar.

NFC Etiket Nasıl Çalışır?

NFC özellikli cihazlar etkin veya pasif olarak kabul edilir. Akıllı telefonlar gibi etkin NFC aygıtları hem bilgi gönderip hem alabilir. Bu cihazlar birbirleriyle ve diğer pasif cihazlarla iletişim kurabilir. Etiketler gibi pasif NFC cihazlarının kendi güç kaynakları yoktur ve yalnızca diğer NFC cihazlarına bilgi gönderebilirler. NFC işlemi yakın mesafe iletişimi ile sınırlı olsa da, kullanıcılar için önemli değer ve kolaylık sağlayan bir dizi NFC uygulaması içerir.

NFC Etiket ne işe yarar?

NFC cihazları erişim kontrolü, tüketici elektroniği, nakliye, ödemeler, sağlık hizmetleri, bilgi toplama, bilgi alışverişi, kuponlar ve biletleme dahil ve bunlarla sınırlı olmamak üzere uygulamalar için ideal bir çözümdür. NFC gibi, HF de aynı 13.56 MHz frekansında çalışır. Bununla birlikte, bu benzerliğe rağmen, HF NFC gibi güvenli bir bilgi alışverişi sağlamamaktadır. HF, ürün kimlik doğrulaması, tedarik zinciri yönetimi, varlık yönetimi ve biletleme / depolanmış değer gibi çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. HF tipik olarak ortalama 20-70 santimetre okuma aralığına sahiptir.

RFID ürünlerini düzenli olarak güncelliyor ve web sitemize ekliyoruz; ancak, belirli bir HF (ISO 15693), NFC (Ntag 213-216) ürününü bulamıyorsanız, ürünü sizler için sağlayabiliceğimizi bilmenizi isteriz. Destek için iletişime geçebilirsiniz.

NFC sektöründe en güvenli alışverişin adresi rfidmarket.com.tr

Near Field Communication  (NFC) Nedir? 

Telefonunuzun yakınında bulunan bir başka cihazla temas etmeden iletişim kurmasını sağlar. Telefonun maksimum 4 santimetre kadar ilgili cihaza yakınlaştırılması gerekir. Kablosuz bağlantı ile yapılması gereken işlem temassız bir şekilde gerçekleşir. Her iki cihazın birbirine basit komut göndermesi ile iletişim kurar. NFC bağlantısı için internet desteğine gerek yoktur. Ekstradan bir ücreti yoktur. İnternet bankacılığı veya ulaşım kartları için NFC özelliği kullanılarak para transferi yapılabilir. Ayrıca desteklenen hesap veya kredi kartları ile temazsın ödeme yapılabilir. Android ve IOS  işletim sistemli yeni nesil telefonların çoğunda NFC  özelliği bulunmaktadır. Ayarlar sekmesinden bunu detaylı bir şekilde görebilirsiniz. 
NFC etiketi, 13.56 MHz bantlı yakın alan kablosuz iletişim teknolojisiyle bağlantı kurulur. İletişim mesafesi sadece yaklaşık 10 cm olmasına rağmen, temassız IC kart teknolojisi gibi, "sadece NFC etiketine dokunmanız yeterlidir" farklı elektronik ürünler arasında veri alışverişi yapılabilir. Yine de temassız IC kartlarından farklı olarak, NFC etiketi iki yönlü iletişime izin verir. NFC özellikli bir ürün ve IC kartı olduğu sürece veriler okunabilir ve yazılabilmektedir. NFC etiket üretimini yapan Türkiye’deki önde gelen firma olan Rfidmarket kendi sitesinde etiket satışı yapmaktadır. 

nfc nedir

NFC Teknolojisi İlk Olarak Ne Zaman Kullanıldı?

NFC teknolojisini ilk kullanan firmalar Sony, PHILIPS ve Nokia’dır. Nokia 6131 NFC’li ilk telefon olup 2006’da piyasaya sürülmüştür. NFC’li ilk Android telefon ise 2010’da piyasa sürülmüş olan Nexus S’dir. NFC; akıllı telefon, tablet, PC ve hatta araba gibi her türlü cihazda kullanılabilir. Günümüzde yüzlerce şirket bu teknolojiyi yaygın olarak kullanılıyor.Bu teknolojinin gelişimi ve standardı kâr amacı olmayan bir dernek olan NFC Forum tarafından yönetilmektedir. Bu forumun Intel, Microsoft, Google da dahil olmak üzere 200’den fazla üyesi vardır ve teknoloji dünyasının önde gelen önemli isimlerinin çoğunu içerir.

NFC Nasıl çalışır?

Yakın Alan İletişimi anlamına gelen ve radyo frekansı tanımlama (RFID) teknolojisi temelinde geliştirilen NFC; Telefonların, tabletlerin, dizüstü bilgisayarların ve diğer cihazların diğer NFC donanımlı cihazlarla kolayca veri paylaşmasına olanak tanır. NFC, RFID'ye çok benzer, ancak NFC yaklaşık 4 inçlik iletişimle sınırlıdır, bu nedenle Apple Pay veya Samsung Pay kullanıyorsanız, telefonu temassız okuyucuya çok yakın tutmanız gerekir. Çoğu insan, düşük iletim aralığı nedeniyle NFC'yi önemli bir güvenlik avantajı olarak görür. NFC teknolojisinin kredi kartlarına güvenli bir alternatif haline gelmesinin nedenlerinden biri de budur.
NFC veri iletimi için iki NFC uyumlu cihaz gereklidir. Bluetooth'un aksine, NFC verilerini aktarmak için manuel eşleştirmeye gerek yoktur. NFC'nin ayırt edici özelliği sayesinde cihazların eşleştirilmesini veya veri aktarım izni gerekmemektedir. Bilgi almak veya NFC teknolojisi ile ödeme yapmak için NFC uyumlu bir akıllı telefon ile verici cihaza dokunmanız yeterlidir. NFC ile telefon kullanılarak temassız işlem yapmak mümkün hale gelmiştir. Özellikle pandemi sürecinde temassız ödemelerin yaygınlaşması NFC ile daha güvenli ve yaygın hale geldiğini görmekteyiz.

NFC Karışılaşılan Sorunlar Nelerdir? 

Tüm Android ve IOS cihazlarda NFC bulunmuyor. NFC’den mahrum kalmış durumda olan kişiler olabilir fakat yine de NFC kullanabilirler. NFC okuyucular ile ödeme noktaları, dijital kartvizit gibi uygulamaları geliştirip kullanabilirler. RFIDMarket olarak NFC konusunda kesintisiz hizmet sunmaktayız. 

NFC Hangi İşlemlerde Kullanılabilir ? 
 

Temel düzeyde; telefon numarası göndermek veya almak, belge göndermek veya almak, konum bilgisi göndermek veya almak, başkasının telefonunda uygulama açabilmek, akıllı ev sistemini yönetmek, ödeme yapmak, nfc/hf etiketler ile bağlantı kurmak gibi işlemler için kullanılabilir. 
nfc kartlar

NFC Dijital Kartvizit Nedir? 


NFC özellikli dijital kartvizitin kullanımı oldukça kolaydır. Sosyal medya hesapları, telefon numarası, adres, e-posta hesapları, web sitesi ve iban numaraları gibi bilgilerin ekleyip çıkarılabileceği bir sistemdir. Ayrıca portfolyö, referans gibi bilgiler eklenebilir. Bu sayede iş görüşmeleri, iş yemekleri çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu sayede, müşterileriniz, arkadaşlarınız veya bir başka kişi bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilir.

nfc dijital kartvizit

NFC Teknolojisi Güvenli Mi? 


NFC/HF haberleşmesi radyo dalgalarıyla gerçekleşmektedir. Bu haberleşme çok yakın mesafeden sağlandığı için büyük bir güvenlik açığı meydana gelmemektedir. Kişisel verilerin çalınabilmesi için 1-3 cm uzaklıktan bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Telefonunuz kilitli kaldığı sürece kişisel verilerinizin çalınması gibi bir durum söz konusu değildir. 


 
Yükleniyor...