Uploading...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

RFID Etiketler

RFID Etiketler, 500'den fazla çeşit ile RFIDmarket'te!

RFID Etiket Nedir?

RFID (Radyo Frekansı Tanımlama) etiketleri veya elektromanyetik taşıyıcıları, yakındaki okuyuculara veri almak, depolamak ve bu verileri iletmek için düşük güçlü radyo dalgaları kullanan küçük devrelerdir. RFID etiketleri meydana getiren ana bileşenler: bir mikroçip veya entegre devre (IC), bir anten ve tüm bileşenleri bir arada tutan bir alt tabaka veya koruyucu malzeme katmanıdır. 

RFID Etiket Türleri Nelerdir?

Üç temel RFID etiket türü vardır: pasif, aktif ve yarı pasif veya pil destekli pasif. Pasif RFID etiketlerinin dahili bir güç kaynağı yoktur, bunun yerine bir RFID okuyucudan iletilen elektromanyetik enerji ile çalışırlar. Aktif RFID etiketlerinin etiket üzerinde kendi vericisi ve güç kaynağı vardır. Yarı pasif veya pil destekli pasif etiketler, pasif etiket konfigürasyonuna dahil edilmiş bir güç kaynağından oluşur. Ek olarak, RFID etiketleri üç frekans aralığında çalışır: Ultra Yüksek Frekans (UHF), Yüksek Frekans (HF) ve Düşük Frekans (LF).

RFID Etiketler Hangi Yüzeylerde Kullanılır?

RFID etiketleri çeşitli yüzeylere yapıştırılabilir ve çeşitli boyut ve tasarımlarda yaygın olarak bulunur. RFID etiketleri aynı zamanda bunlarla sınırlı olmamak üzere şeffaf etiketler, kağıt etiketler, bileklikler, sert etiketler, kartlar ve benzeri dahil olmak üzere çok çeşitli formlarda bulunabilir. RFIDmarket, lojistik, tedarik zinciri, spor aktivileri, erişim kontrolü, çamaşırhane yönetimi, araç takibi ve varlık takibi gibi birçok farklı ortama ve uygulamaya uygun RFID etiketleri sunar.

Ayrıntılı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

RFID sektöründe en güvenli alışverişin adresi rfidmarket.com.tr

 

RFID Ve Barkod Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

BARKOD NEDİR?

barkod nedir

Barkod nedir? Sorusuna cevap, bir kağıt parçasında olan bir dizi paralel siyah çizgilerin kimlik niteliğinde bilgi içermesidir. Barkoddaki bu bilgiler, siyah çizgilerin birbiri arasındaki mesafe ve genişlikleri üzerinden kodlanır. Optik bir okuyucu ile okunur. Fatura oluşturmada ve aynı zamanda envanter stoklamasında da fayda sağlayan barkod tanımlama sistemi görebileceğimiz hemen hemen her alanda kullanım alanı oldukça yaygın olan popüler bir sistemdir.

RFID (RADYO FREKANSI İLE TANIMLAMA) NEDİR?

rfid nedir

RFID nedir?   Sorusunun cevabı, radyo frekansı kullanılarak nesneleri tekil ve otomatik algılayan bir tanımlama sistemidir. RFID temel olarak bir rfid etiket ve rfid okuyucudan meydana gelir. En basit anlamda RFID nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilir.

RFID ve Barkod Arasındaki Farklılıklar

RFID ve Barkod arasındaki farklılıklar, en temelde barkod kendi sitemi ile yetebilen bir tanımlama aracı olmayıp insan faktörüne ihtiyaç duyar. RFID ise otomatik bir şekilde insan faktörüne ihtiyaç duymadan tanımlama işlemini yapabilir.
Barkod etiketi, bir kağıt parçasında olmasından kaynaklı basit bir şekilde zarar görebilir ve okunması güçleşir, bu sebeple dayanıksızdır. RFID ise yapı malzemesinden dolayı daha sağlam ve dayanıklıdır.
Barkod tarayıcı yakın mesafeden okuma sağlarken RFID okuyucu ise daha uzak bir mesafeden okumayı radyo frekansları sayesinde gerçekleştirir.


Barkod, kullanılan malzemeden kaynaklı daha uygun bir tanımlama sitemidir. Fakat RFID her ne kadar daha pahalı bir tanımlama sistemi olsa da kullanım ömrü daha uzun ve daha pratik bir yöntemdir.
RFID tek seferde birden fazla nesneyi saniyeler içerisinde tanımlarken, Barkod için ise daha yavaş tek tek tanımlaması gerekilen bir sistem olduğunu söyleyebiliriz.
Barkod tarayıcı, nesne ile arasına bir engel girdiğinde tanımlama işlemini gerçekleştiremez; fakat RFID okuyucu da ise böyle bir problem yaşanmaz, kolayca tanımlama işlemini sağlayabilir.
 
Uploading...