RFID Etiket Nedir?

Date: 23.06.2022 12:00
RFID Etiket Nedir?
Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir.
RFID Etiketlerden önce RFID'nin tam olarak ne anlama geldiğini bilmekte fayda var. RFID Nedir? linkinden detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Ayrıca RFID Nedir? linkinden video ile bilgi alabilirsiniz.

RFID Etiketler 

RFID'nin en önemli malzemelerinden bir tanesidir. Çipin ve antenin birleşmesiyle oluşur. Kablosuz bir şekilde haberleşme imkanı sağlayan kimliklendirme gereçleridir. Kullanım amacına göre kağıt, plastik (sert), yıkanabilir, dikilebilir, basılabilir, gizlenebilir şekilde çeşitleri bulunmaktadır. Projelere uygun boyutları vardır. Ayrıca özel durumlar için özel etiketler üretilebilmektedir. Temel düzeyde RFID etiketler üçe ayrılmaktadır. 
  • Yarı Pasif Etiketler
  • Aktif Etiketler
  • Pasif etiketler

Yarı Pasif Etiketler

Üzerinde küçük güç kaynağı bulunmaktadır. Okuma alanları pasif etiketlere göre çok daha yüksektir. Okuyucuya daha hızlı tepki vererek daha güvenli bir performans sergilerler. Pasif RFID etiketlere göre daha maliyetlilerdir. 

Aktif Etiketler

Yarı pasif etiketlere göre daha büyük güç kaynakları vardır. Büyük güç kaynakları sayesinde daha geniş bir okuma alanına sahiptirler. Ayrıca diğer RFID etiketlere nazaran daha yüksek performansa sahiptirler. İçerisinde bulunan pil sayesinde okuyucu ve antenden bağımsız bir şekilde çalışabilirler. Bu etiketler kıymetli eşyaların ve ürünlerin içerisinde yerleştirilerek, ürünlerin çalınmasını engellemektedir. Bunların yanında en yüksek maliyete sahip olan etiketlerdir. Aktif RFID Etiketlerle ürünleri daha uzun süre ve daha güvenli bir şekilde takip edebilirsiniz.

Pasif RFID Etiketler 

Pasif RFID Etiketlerin dahili güç kaynakları yoktur. Pasif etiketler, okuyucudan güç almaktadırlar. Bu etiketlerin yapıştırılması hızlı ve kolaydır. En büyük özellikleri ise düşük maliyetli olmasıdır. Pasif etiketler; yıkanabilir, dikilebilir, sökülebilir, sert ve çeşitli boyutlar olmak üzere üretilmiştir. Pasif rfid etiketler üç farklı frekansta üretilmektedir. 
  • UHF RFID Etiketler 860–960 mHz
  • HF RFID Etiketler (NFC) 13.56 mHz
  • LF RFID Etiketler (Proximity) 125 kHz

UHF RFID Etiketler 860–960 mHz

UHF RFID Etiketler, her proje uygun şekilde tasarlanmıştır. Düşük maliyeti ve yüksek performansı ile en çok tercih edilen rfid etiket türüdür. Uygun etiket ve uygun okuyucu ile 1 - 30 metre arasından okuma sağlanabilir. Personel takip sistemlerinde, depo-sevkiyat aşamalarında, stok takibinde, fuar, konser, turizm gibi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. 

HF RFID Etiketler (NFC) 13.56 mHz

HF RFID Etiketler, çok daha yakın mesafelerden okunmaktadır. En büyük özelliği ise bir okuyucuya gerek kalmadan kullanılabilir olmasıdır. NFC modülü olan herhangi bir akıllı cep telefonu veya tablet ile nfc etiketlerin kodlaması ve okunması yapılabilmektedir.  NFC Nedir? ve NFC Nasıl Çalışır? adlı yazılarımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Anahtarlık, kart ve yüzük gibi aksesuarları vardır. HF kartlar sayesinde dijital kartvizit yapılabilmektedir.

LF RFID Etiketler (Proximity) 125 kHz

LF RFID Etiketler, sıklıkla personel takibi ve hayvan takibi projelerinde kullanılmaktadır. Çok yakın mesafelerden okuma sağlamaktadır. Akıllı cihazlar ile okuma işlemi yapılamamaktadır. Anahtarlık, kart gibi aksesuarları sayesinde personel takip, site yönetimi gibi alanlarda en çok tercih edilen rfid etiketlerdendir. 

Uploading...